Arabesk Türk


Bergen

Bergen

Bergen, arabesk ve fantezi müzik sanatçısıdır. Türk müzik tarihinin kült olmuş efsane kraliçesidir. Sanatçımızın asıl ismi Belgin Sarılmışer‘dir. 15 Temmuz 1959 tarihinde Mersin‘de doğmuştur. Türk müzik tarihinde aynı zamanda albüm ismi olan “Acıların Kadını” olarak bilinmektedir.  31 Ekim 1982’de kocası tarafından yüzüne atılan kezzap sonucu iki gözünü de kaybetmiş, daha sonra sol gözü görme yetisi kazanmıştır. Adana’da, 14 Ağustos 1989 gecesi boşandığı eşi tarafından 30 yaşından kurşunlanarak öldürülmüştür. 30 yıllık kısa yaşamına 6 Longplay, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 video filmi sığdırmıştır.

Bergen çoçukluğu ve aile yaşamı

Bergen, 15 Temmuz 1959 yılında Mersin’de doğmuştur. Doğum tarihi 1 yaş büyütülerek, nufüs kayıtlarına 15 Temmuz 1958 olarak geçmiştir. Annesi Sebahat Çakır, babası M.S. Sarılmışer’dir. Ataları Suriye Türkmen soyundan olup, 4 kız kardeşin en küçüğüdür. 1961 doğumlu olan kız kardeşinin iki yaş büyüğü, Belgin Sarılmışer‘dir.

Bergen, 7 yaşındayken anne ve babası boşanmıştır. Boşanmadan sonra 1966 yılında annesi Sebahat Çakır ile birlikte Ankara’ya taşınmışlardır. Ankara/Yenimahalle’de Yunus Emre İlkokulu’nu bitirmiştir. Okul bittikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümüne girmiştir. Bu dönemde uzun bir süre maddi sıkıntılar yaşamıştır. Yaşadığı maddi sıkıntılar sonucunda konservatuarı bırakmak zorunda kalmıştır. 1976 yılında yaşı büyütülerek, PTT memur olarak çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde yaşadığı bir aşk hadisesi sebebiyle, PTT’de ki memurluk görevini de bırakmıştır.

Bergen’in ilk evliliği ve boşanması

1977 yılından Mersin’de dayısının oğlu olan, aynı zamanda hayatında çok sevdiği tek sevdası olan akrabası Göksel Sarılmışer ile evlenmiştir. Bu evlilikten bir erkek çocuğu olmuştur. Bu evlilik yaklaşık 4 yıl sürmüştür. 1981 yılından eşinden boşanmıştır. Bergen, evlendikten sonra eşi yurtdışında çalışmaya başlamıştır. O yıllarda zamanla gelişen ailevi bir sebebten dolayı eşinden boşanmak zorunda kalmıştır. Boşandıktan sonra oğlunu eşinden alarak, Hollanda’ya gitmiştir.

Bergen’in ilk sahneye çıkması ve ikinci evliliği

Bergen, ilk defa Ankara’da gittiği gece kulübünden keşfedilmiştir. 1979 yılında arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği Feyman Gece Kulübü’nde tesadüfen sahneye çıkmıştır. Gece kulübünün sahibi olan İlhan Feyman tarafından beğenilerek, burada çalışması için iş teklifi almıştır. Teklifi kabul eden Bergen, aynı kulüpte Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve dönemin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla yaklaşık 1 yıl boyunca sahne almıştır.

Bergen, Ankara’da ki bir yıllık çalışmanın ardından 1981 yılında  Adana‘da Kuyubaşı Gazinosu’na gelmiştir. Burada yaklaşık 8 ay çalıştıktan sonra, alacağı karşılığında bir otomobil teklif edilmiştir. İş bitiminde verilen otomobil elinden alınarak, borç içinde bırakılır. Bir süre sonra burada Halis Serbest‘le tanıştı ve 1 yıl sonra da 1982 yılında evlenmiştir. Mafyalaşmış müzik piyasasında Bergen’i elinde tumak için, aslında resmi olmayan bir evlilik yapılmıştır. Düzmece bir karı-koca senaryosu uydurulmuştur.

Bergen nasıl ünlü oldu?

Ünlü şarkıcı Kibariye, bilindiği üzerine “Kimbilir?” şarkısıyle çıkış yapmış ve bu şarkının bestecisi Cengiz Özşeker tarafından meşhur edilmiştir. Bergen, Cengiz Özşeker tarafından ikna edilerek, 1985 yılına kadar sahibi olduğu İzmir Pırlanta Pavyon’da sahneye çıkmıştır. 1985 yılında plak yapımcısı Yaşar Kekeva’nın daveti ile İstanbul’a gitmiştir. “İnsan Severse” adlı longplay’i çıkarmıştır. 1986 yılının sonlarına doğru yaptığı “Acıların Kadını” albümü ile şöhreti tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Bergen, albümün çok beğenilmesi ile Nisan 1987’de “1986 yılı Albümü En Çok Satan Arabesk Kadın Sanatçı” unvanı ile Altın Plak ve Altın Kaset‘le ödüllendirilmiştir.

Albümleri yayınlanırken bir taraftan da konser ve sahne çalışmalarını sürdürmüştür. 1987 yılında Ülkü Erakalın’ın senaryosu ve yönetmenliğiyle “Acıların Kadını” filminde Yalçın Gülhan, Asuman Arsan ve Meral Niron ile birlikte başrolde oynamıştır. Bergen sahneye çıkarken, yanmış gözünün üstüne saçının bir perçemini atarak yüzünü kamufle etmeye çalışmıştır. Bergen, 1987 yılında konser için gittiği Adana’da uğradığı bıçaklı saldırıdan son anda kurtulmuştur. Bu olaydan sonra bir dönem sahneye çıkmayı bırakmıştır. Nisan 1989 yılında kocasından resmen boşanmıştır. Haziran 1989’da sahnelere tekrar çıkmaya başlamıştır. Sahnelere çıkmasıyla birlikte “Yıllar Affetmez” adlı albümünü yapmıştır. Albümün tanıtım turneleri için gittiği Adana öldürülmüştür.

Bergen’in yüzüne kezzap atılması

Bergen, 1982 yılında Atlas Plak’tan ilk longplayı olan “Şikâyetim Var”ı çıkarmıştır. Kocasından şiddet görmeye dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden kaçmıştır. 31 Ekim 1982’de İzmir Alsancak’daki New York Gece Kulübünde çalıştığı sırada kocası Halis Serbes tarafından yüzüne attırılan bir kova dolusu kezzap atılmıştır. Bu olay sonucunda Bergen iki gözünü de kaybetmiş ve vücudun büyük bir kısmı yanmıştır. Yapılan tedaviler sonucunda, sol gözü daha sonra görme yetisi kazanmıştır. Sağ gözünün hasarı sebebiyle saçlarını hep sağ gözünün üzerine atmış, bazende güneş gözlüğüyle olan imajıyla akıllara kazınmıştır. Halil Serbest iki aylık firardan sonra, tekrar yakalanıp tutuklanarak İzmir Buca kapalı Cezaevine konulmuştur.

Bergen nasıl öldürüldü?

14 Ağustos 1989 tarihinde Anadolu turnesi kapsamında Samsun’dan Kayseri’ye geçen Bergen, buradaki çalışmasını tamamlayarak Mersin’e gitmek için yola çıkar. Boşandığı eşinin kendilerini takip ettiğini fark eden sanatçı ve annesi emniyeti arayarak durumu bildirir, tedbir alınacağını öğrenince yollarına devam ederler. Tarsus-Pozantı E-5 karayolunun Çamalan Yaylası mevkiindeki Gülek Kasabası’nda bulunan Aspava Lokantası’nda gece 04:00 sularında Halis Serbes, Bergen ve annesinin karşısına çıkar. Halis Serbes ile tartışan Bergen, arabaya binmek üzere hareket ettiğinde Halis Serbes’in silahından çıkan altı kurşunun hedefi olur ve aracın şoför koltuğuna kanlar içinde yığılır. Bergen’in annesi Sabahat Çakar’ı da 3 kurşunla yaralayan Halis Serbes kaçar. Olay yerinde hayatını kaybeden Bergen’in naaşı Tarsus Devlet Hastanesi morguna kaldırılır. Anne Sebahat Çakır’sa yoğun bakımda tedaviye alınır. Olaydan birgün sonra memleketi, Mersin’de Akbelen Mezarlığı’nda toprağa verilir.

Bergen’in Filmi

1994 yılında fotoğrafçı Bennu Gerede’nin annesi yönetmen Canan Gerede’nin yönettiği “Aşk Ölümden Soğuktur” isimli bir filmde Bergen‘in hayatı anlatıldı. Tuncel Kurtiz’inde rol aldığı filmde Kadir İnanır “Ali” ismiyle Halis Serbes’i, Bennu Gerede ise “Belgin” adıyla Bergen’i canlandırdı.

Bergen’in Albümleri

1982 – Şikayetim Var Plak (1986’da MC olarak yeniden basıldı.)
1983 – Kardeşiz Kader Plak (1985 ve 1990’de MC olarak yeniden basıldı.)
1985 – İnsan Severse Plak, Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1986 – Acıların Kadını Plak, Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1987 – Onu da Yak Tanrım Plak, Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1988 – Sevgimin Bedeli Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1988 – İstemiyorum Plak, Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1989 – Yıllar Affetmez (Son Albüm / aslen) Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1990 – Giden Gençliğim Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1990 – Garibin Çilesi Mezarda Biter Kaset (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)
1991 – Son Ağlayışım Kaset, CD

Sosyal Medyada Paylaşın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DİĞER DİNLEME SEÇENEKLERİ
SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
RADYO KULESİ İLE MOBİL DİNLE
SİZLERDEN GELEN YORUMLAR